امداد خودرو رشت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شماره مرکز پیام

شبانه روزی

نشانگر سوخت خودرو چگونه کار می کند؟

نشانگر سوخت خودرو چگونه کار می کند؟

فهرست مطالب

5/5 - (4 امتیاز)

نشانگر سوخت خودرو چگونه کار می کند؟

نشانگر سوخت خودرو وسیله ای بسیار مهم درون خودرو است، ولی به راستی این وسیله چطور کار می کند؟

نشانگر سوخت چقدر دقیق عمل می کند؟ باری یافتن پاسخ خود با ما همراه باشید.

تمامی وسایل نقلیه که دارای موتوری با سوخت فسیلی مانند بنزین و گازوییل هستند، از یک نشانگر یا گیج بنزین بهرمند می باشند.

این وسیله مقدار سوخت باقیمانده در باک را به شما اطلاع  می دهد تا در زمان لازم، سوختگیری کنید.

امداد خودرو رشت در خدمت برای توضیحات بیشتر در  شماست.

 

 

نشانگر سوخت خودرو چگونه کار می کند؟
نشانگر سوخت خودرو چگونه کار می کند؟

 

نشانگر سوخت خودرو چطور عمل می کند؟

یک نشانگر سوخت داده مورد نیاز خودو را از پتانسیومتر موجود در باک بدست می آورد.

حجم باقیمانده سوخت درون باک معمولا به لیتر یا واحد های مشابه دیگر از حجم معرفی می شود.

در بیشتر خودرو ها هر خط نشانگر سوخت، حدود 7 لیتر از گنجایش باک بنزین را نشان می دهد.

به عبارت دیگر هر خطر نشانگرمعادل 7 لیتر بنزین در بیشتر خودرو هاست.

واحد ارسال در مخزن سوخت خودرو قرار دارد.

 

نشانگر سوخت خودرو چطور عمل می کند؟

 

نشانگر سوخت خودرو چگونه کار می کند؟
نشانگر سوخت خودرو چگونه کار می کند؟

 

این شامل یک شناور است که معمولاً از فوم ساخته می شود و به یک میله فلزی نازک متصل می شود. انتهای میله روی یک مقاومت متغیر نصب شده است. مقاومت وسیله ای الکتریکی است که در برابر جریان الکتریسیته مقاومت می کند. هر چه مقاومت بیشتر باشد جریان کمتری جریان خواهد داشت. در مخزن سوخت، مقاومت متغیر شامل نواری از مواد مقاومتی است که از یک طرف به زمین متصل است. یک عقربه متصل به گیج در امتداد این نوار مواد می لغزد و جریان را از گیج به مقاومت هدایت می کند. اگر عقربه به سمت زمین شده نوار نزدیک باشد، مواد مقاومتی کمتری در مسیر جریان وجود دارد، بنابراین مقاومت کم است.در غیر این صورت اگر عقربه در انتهای دیگر نوار باشد، مواد مقاومت بیشتری در مسیر جریان وجود دارد، بنابراین مقاومت زیاد است.

 

نشانگر سوخت خودرو چگونه کار می کند؟
نشانگر سوخت خودرو چگونه کار می کند؟

 

تغییرات حجم سوخت و نشانگر بنزین

هنگامی که شناور نزدیک بالای مخزن است، عقریه نشانگر سوخت خودرو روی مقاومت متغیر نزدیک به سمت زمین (منفی) قرار می گیرد، به این معنی که مقاومت کم است و مقدار نسبتاً زیادی جریان از واحد ارسال کننده به سوخت می گذرد.

با پایین آمدن سطح مخزن، شناور غرق می شود، عقربه حرکت می کند، مقاومت افزایش می یابد و مقدار جریان ارسالی به گیج کاهش می یابد.

دقت نشانگر سوخت خودرو

این مکانیزم یکی از دلایل عدم دقت گیج های سوخت است. ممکن است متوجه شده باشید که چگونه گیج شما پس از پر شدن برای مدتی کاملاً روشن باقی می ماند. هنگامی که مخزن شما پر است، شناور در حداکثر موقعیت برآمده خود قرار دارد – حرکت به سمت بالا یا توسط میله ای که به آن متصل است یا توسط بالای مخزن محدود می شود. این بدان معناست که شناور غوطه ور است و تا زمانی که سطح سوخت تقریباً به کف شناور نرسد، شروع به غرق شدن نمی کند. سوزن روی گیج شروع به حرکت نمی کند تا زمانی که شناور شروع به فرو رفتن کند.

 

عملکرد نشانگر سوخت

هنگامی که شناور به انتهای مخزن نزدیک می شود، چیزی مشابه ممکن است رخ دهد. غالباً دامنه حرکت تا انتهای مخزن گسترش نمی‌یابد، بنابراین شناور می‌تواند در حالی که هنوز سوخت در مخزن وجود دارد به انتهای حرکت خود برسد. به همین دلیل است که در اکثر خودروها، سوزن خالی می‌رود و در نهایت در حالی که هنوز بنزین در باک باقی می‌ماند از حرکت باز می‌ماند.

 

مشکل طراحی مخزن سوخت و نشانگر سوخت خودرو

یکی دیگر از دلایل احتمالی عدم دقت، شکل مخازن سوخت است. مخازن سوخت خودروهای امروزی از پلاستیک ساخته می شوند که در فضاهای بسیار تنگ روی خودروها قرار می گیرند. اغلب، مخزن ممکن است به شکلی باشد که در اطراف قطعات بدنه یا قاب خودرو قرار بگیرد. به این معنی که وقتی شناور به نیمه راه روی باک می رسد، بسته به شکل آن ممکن است بیش از نیمی از سوخت در باک باقی بماند.

 

رانندگی با مخزن سوخت خالی

وقتی سوزن خالی است، ممکن است از اینکه واقعا چقدر سوخت برایتان باقی مانده است تعجب کنید. برای اطلاع از حجم دقیق مخزن سوخت خود، دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید. سپس، دفعه بعد که سوزن شما خالی شد، نزدیکترین پمپ بنزین را پیدا کنید و آن را پر کنید. تعداد گالن‌هایی را که برای پر کردن مخزن شما لازم است از حجم ذکر شده در دفترچه راهنمای مالک کم کنید، می‌دانید وقتی گیج خالی شد چقدر می‌توانید جلوتر بروید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا